+420 777 223 540
Přihlášení Registrace
Čeština CZ

Jak postavit posuvnou bránu

Rozhodli jste se postavit u svého domu samonosnou posuvnou bránu? Pokud ano, přečtěte si prosím následující informace, které Vám mohou výrazně pomoci při plánování a stavbě pojezdové brány.

Posuvná brána 

Proč posuvná brána?

 • ničím nerušený průjezd
 • snadná údržba vjezdu (zejména v zimě)
 • instalace brány na míru podle šířky průjezdu
 • možnost volby ručního nebo elektrického pohonu (elektrický pohon lze instalovat dodatečně)

Komponenty pro stavbu posuvné brány

 Obecné informace

 • základem brány je nosný C-profil, na který je navařena (našroubována) konstrukce brány
 • konstrukci brány tvoří profilované jackly, výplň většinou pletivo nebo dřevěné latě
 • konečná podoba brány je individuální dle požadavků zákazníka  
 • pojezd a stabilitu brány zajišťují dva nosné vozíky, umístěné v betonovém základu mimo průjezd. Na těchto vozících se brána tzv. "překlápí" (z krajních pozic "zavřeno" - "zcela otevřeno"). Při správném vyvážení a nastavení brány je "překlopení" neznatelné!
 • antikorozní ochrana - nejčastěji pozinkování celé brány (proces pozinkování se děje až po kompletním sestavení brány)

Vlastní stavba brány aneb Co je dobré vědět, než se pustíme do díla

Nyní si popíšeme jednotlivé kroky při stavbě posuvné brány. Celý proces si ukážeme na příkladu konkrétní brány o šířce průjezdu (světlé šířce) 4 metry.

Stavíme posuvnou bránu svépomocí

1, Plánování a měření

Úspěch celého díla začíná správným plánováním a měřením:

Kde bude brána stát?

Jedná-li se o novou bránu u novostavby, s vhodným umístěním brány na pozemku počítá stavební projekt. V případě rekonstrukce staré brány či vrat na posuvnou bránu je třeba dobře promyslet prostorové požadavky zejména při otevírání brány.

Kterým směrem se brána bude otevírat?

Technicky vzato je jedno, na kterou stranu vjezdu se brána otevírá, řešení je dáno zejména prostorovými možnostmi při otevírání brány. Otevírání "vlevo" nebo "vpravo" se určuje při pohledu zevnitř směrem ven. Stejně se nastavuje také pohon, resp. směr chodu pohonu.

Kolik místa zabere brána?

Obecně platí, že celková délka brány je delší minimálně o 1/3 šířky průjezdu. V našem případě, jestliže je šířka průjezdu 4 metry, celková délka brány bude minimálně 5,4 m a prostor pro používání brány činí 9,4 metrů! Zároveň platí, že volný prostor pro zajíždění brány v otevřené poloze činí 5,4 metrů (délka celé vysunuté brány).

2, Kabeláž

Budete-li pro pohon brány používat motor, je nutné před vlastní instalací brány promyslet a položit kabeláž. U novostaveb, i v případě, že nejste rozhodnuti o používání pohonu, doporučujeme pozemek již předem připravit na možné připojení pohonu. V budoucnu si tak ušetříte mnoho starostí.

a, Přívodní kabely

Slouží pro přivedení standardního napájení 230V ze zdroje do místa usazení pohonu brány. Používáme kabely 3x1,5 CYKY uložené v chráničce červené barvy o průměru 40 mm.

TIP: Pokud bude součástí instalace brány také kamerový systém, doporučujeme natáhnout v chráničce s přívodním kabelem navíc vhodný kabel ke kameře.

Dále, pro napájení výstražného světla (součást vybavení pohonu) použijeme kabel 2x1,5 CYKY, který propojuje řídící jednotku pohonu s výstražným světlem umístěným na sloupku.

b, Kabely pro vnitřní rozvody

Slouží pro napájení a komunikaci řídící jednotky pohonu s fotobuňkami. Standardně se používá kabel 3x2x0,5 SYKFY  nebo stíněný datový kabel FTP CAT5E OUTDOOR, umístěný v chráničce šedé barvy o průměru 23 mm.

Fotobuňky, které jsou umístěné naproti sobě v prostoru vjezdu, propojujeme kabely s řídící jednotkou na pohonu. Chránička s kabelem ke vzdálenější fotobuňce je položena pod vjezdem.  

Pozn.: Nelze-li z nějakého důvodu položit kabel pod vjezd, je možné instalovat bezdrátové fotobuňky.

c, Koaxiální kabel

Pokud je součástí pohonu také anténa (slouží k zesílení signálu dálkového ovládání), propojíme anténu s řídící jednotkou koaxiálním kabelem RG58. 

V jedné chráničce (vedoucí k nejbližšímu sloupku) tak budeme mít tři různé typy kabelů: napájecí kabel pro maják (2x1,5 CYKY), koaxiální kabel pro anténu (RG-58) a datový kabel k fotobuňce (FTP CAT5E OUTDOOR) .

Pozn.: Zapojení kabelů řeší podrobný český manuál, který od nás obdrží každý zákazník při zakoupení pohonu.

 

Příprava pro stavbu posuvné brány

3, Betonování základu

Betonový základ pro instalaci nosných vozíků musí být proveden do nezámrzné hloubky, min. 800 mm. Šířka betonového základu činí 500 mm a délka 1800 mm. Zatímco hloubka a šířka jsou pevné hodnoty, délka základu je proměnlivá podle délky brány, resp. šířky průjezdu. Vzorcem pro výpočet délky betonového základu je:

            d = 0,3 x p + k + a (mm)

d = délka základu
p = šířka průjezdu
k = délka dojezdového kolečka (120-150mm)
a = vzdálenost kotvení vozíku od okraje betonového základu (min. 100mm)

Pro naši bránu při průjezdu 4 metry je tedy minimální délka betonového základu podle vzorce:
d = 0,3 x 4000 + 150 + 100 = 1450 mm, po zaokrouhlení 1500 mm.

Jak již bylo popsáno výše, požadovaná délka pojezdového c-profilu bude odpovídat přibližně součtu délky základu a šířky průjezdu. V našem případě 1500 + 4000 = 5500mm.
Je-li to možné, doporučujeme v takovém případě využít celou délku zakoupeného c-profilu (a prodloužit i délku základu) pro lepší stabilitu a lepší rozložení zatížení na pojezdové vozíky.

Pro zpevnění betonového základu doporučujeme použití kari sítí nebo jiné ocelové výztuže. Při betonování nezapomeňte umístit do správného místa betonového základu chráničku s přívodními kabely! Jedná se o bod, který je umístěn 25 cm od hrany plotu a 50 cm od hrany betonového základu ze strany vjezdu.

Základy pro stavbu posuvné brány

Vlastní usazení nosných vozíků je možné provést dvěma způsoby:

a, Zabetonování kotevních patek

 • varianta levnější, ale náročnější na přesnost
 • současně s vyléváním betonu do základu usazujeme kotevní patky pro nosné vozíky (patky usazujeme do hloubky cca 25 - 30 cm)
 • potřebujeme: kotevní patky + spodní část nosných vozíků

b, Dodatečná montáž vozíků do vytvrzeného betonu

 • varianta dražší, ale jednodušší na přesnost
 • provádíme až po vytvrzení betonové směsi
 • otvory pro závitové tyče vrtáme do betonu do hloubky cca 25 - 30 cm
 • potřebujete: závitové tyče + chemické kotvy

Pozn.: Pamatujte, že doba vytvrzení betonu, činí podle kvality betonu 2 - 3 týdny.

Stavba posuvné brány svépomocí

4, Výroba vlastního tělesa brány

V mezičase, kdy probíhá příprava prostoru pro umístění brány, je možné zhotovit nesenou část brány (těleso brány) vč. finálního provedení antikorozní úpravy (typicky žárovým zinkováním). 

Posuvná brána svépomocí ZABI CZECH 

5, Nasazení brány

Pokud máme hotové těleso brány a ustavené nosné vozíky ve vytvrzeném betonu, můžeme těleso brány usadit na nosné vozíky. Samotné nasazení je velmi jednoduché, nosný profil na spodní části brány by měl jít lehce a pohodlně nasadit na nosné vozíky. Poté provedeme kontrolu pojezdu a bránu celkově vyladíme (v případě výškově stavitelných kyvných vozíků je seřízení brány jednoduché).

Zbývá instalovat vodící rolnu (buď na vodící sloupek instalovaný do betonového základu nebo uchytit na sloupek od plotu), usadit dojezdovou kapsu, horní doraz (obojí např. na dojezdový sloupek) a nasadit záslepky do nosného profilu. Vodící rolna zajišťuje stabilitu brány ve vertikálním směru. 

Správně usazená a nastavená brána je vyvážená v příčném i podélném směru a na nosných vozíčcích jezdí lehce tam a zpět.

Jestliže nebude k bráně instalován pohon, doporučujeme na bránu namontovat zámek - nabízíme dvě varianty zámků: velký a malý.

         Pohony pro posuvné brány ROGER                   Pohony pro posuvné brány ROGER

6, Instalace pohonu

Instalaci pohonu provádí kvalifikovaný pracovník splňující vyhlášku 50/1978 Sb., pouze tehdy lze uznat záruku k pohonu. Veškeré technické záležitosti spojené s instalací a nastavením pohonu řeší podrobný manuál v českém jazyce, který obdrží každý zákazník společně se zakoupeným pohonem.

 Dálkové ovládání posuvné brány ROGER

Pokud jste v uvedeném popisu nenalezli požadované informaci, napište nám nebo zavolejte (558 711 047). Rádi zodpovíme vaše dotazy.

Co nabízíme

Komponenty pro stavbu posuvné brány

Pro bránu o průjezdu 4 metry doporučujeme kombinaci zvýhodněné sady SB-70X6 nebo SB-60X6 a pohonu ROGER KITH30/645. Veškeré zboží pohodlně objednáte v našem on-line katalogu.

Kompletní brány nebo bránové konstrukce sice nevyrábíme, ale i s tím umíme poradit a doporučit dodavatele ve vaší lokalitě. Neváhejte se na nás obrátit.

Posuvná brána svépomocí ZABI CZECH 

 

 

 

 

 
 
Potřebujete poradit?

Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám pomůžeme.

+420 777 223 540 +420 558 711 047 Kontakt